fbpx

Świadek i świadkowa na ślubie

2 lutego, 2022
Posted in Blog
2 lutego, 2022 admin

Świadek i świadkowa na ślubie

W przygotowaniach do ślubu pomaga zwykle najbliższa rodzina oraz przyjaciele. Ważną rolę pełni świadek na ślubie, którego zadaniem jest pomoc w organizacji uroczystości, a także podtrzymywanie na duchu Pary Młodej. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co należy do obowiązków świadka oraz świadkowej i kto może być świadkiem na ślubie cywilnym i kościelnym.

Kto może zostać świadkiem na ślubie?

Zanim wybierzemy osoby, które będą pełnić tę ważną rolę, powinniśmy dowiedzieć się, kto może być świadkiem na ślubie. Zarówno w przypadku ślubu kościelnego, jak i cywilnego, jedynym wymogiem jest ukończenie 18. roku życia. Nie trzeba być osobą wierzącą, jeśli mamy być świadkiem na ślubie kościelnym. Również płeć jest tutaj bez znaczenia – świadkami może być dwóch mężczyzn lub dwie kobiety. Niektóre osoby zastanawiają się, czy świadkami na ślubie może być małżeństwo. Odpowiedź brzmi tak – nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań. Bardzo ważne jest, by podczas uroczystości świadkowie mieli ze sobą ważny dowód lub paszport, ponieważ będą musieli podpisać się na protokole.

Zadania świadków na ślubie

O co zwykle powinna zadbać świadkowa na ślubie cywilnym lub kościelnym, a co należy do obowiązków świadka? Świadkowa najczęściej pomaga Pannie Młodej wybrać suknię i dodatki. Poza tym zajmuje się organizacją wieczoru panieńskiego. Obowiązkiem świadkowej jest także zabranie na uroczystość rzeczy, które mogą być potrzebne Pannie Młodej, takich jak kosmetyki, artykuły higieniczne, zapasowe rajstopy, plastry na odciski. W jej torebce nie może zabraknąć także igły i nitki, czy wsuwek do włosów – długa suknia może się o coś zahaczyć, również fryzura może się popsuć. W takich kryzysowych sytuacjach świadkowa powinna służyć Pannie Młodej natychmiastową pomocą.

Obowiązki świadka na ślubie cywilnym lub kościelnym to pomoc podczas uroczystości – troska o to, czy gościom niczego nie brakuje i wsparcie Młodej Pary w czasie nieprzewidzianych sytuacji. Ponadto zajmuje się on przygotowaniem wieczoru kawalerskiego. Świadek również powinien zadbać o wygląd Pana Młodego. Wiadomo, że jest to znacznie prostsze zadanie, niż w przypadku Panny Młodej, u której detali związanych z wyglądem jest dużo więcej.

Bardzo ważną sprawą jest podtrzymywanie na duchu Państwa Młodych. Pamiętajmy, że dla osób, które zawierają małżeństwo, ten dzień jest pełen emocji – nie tylko tych pozytywnych. Obawa, lęk, a czasem nawet panika, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, nierzadko towarzyszą Młodej Parze. Dlatego tak ważne jest, by blisko był ktoś, kto będzie służył wsparciem w trudnych momentach, zwłaszcza gdy wydarzy się coś niespodziewanego.

Świadek i świadkowa na ślubie – strój

Czy ubiór świadka i świadkowej powinien do siebie pasować? Nie ma takiego wymogu, chyba że zażyczyli sobie tego Państwo Młodzi.

Kreacja świadkowej powinna być bardzo elegancka. W przypadku, gdy preferuje swobodniejszy styl, dobrze, by na sam czas ceremonii zadbała o szykowną sukienkę, a w późniejszym czasie przebrała się w to, co bardziej jej odpowiada. Raczej unikajmy kolorów, takich jak czarny, czy też biały lub jego odcienie – chyba, że prosi nas o to Panna Młoda.

Jeżeli chodzi o świadka, to sytuacja jest łatwiejsza. Garnitur powinien być oczywiście elegancki, nie ma tu jednak wytycznych dotyczących fasonu albo koloru. Ważne, by strój świadka nie był bardziej szykowny od kreacji Pana Młodego, ponieważ może go przyćmić.

Jak poprosić o świadkowanie?

Jeśli wiemy już, kogo chcemy poprosić, by został naszym świadkiem na ślubie, warto zastanowić się również nad formą tej prośby. Trzeba zrobić to odpowiednio wcześniej. W ten sposób, osoby pełniące rolę świadków, będą mogły dobrze przygotować się do tego wydarzenia.

Poprosić o świadkowanie można w trakcie kolacji w lokalu lub w domu. W ten sposób będzie można omówić różne szczegóły dotyczące ich roli na weselu. To także dobry moment, by zaprezentować swoje oczekiwania i zwrócić się o wsparcie w konkretnych obszarach przygotowań. Dzięki temu organizacja uroczystości przebiegnie o wiele sprawniej.

Można także pokusić się o wręczenie niewielkiego upominku – kartki ze śmiesznym wierszykiem albo koszulki z tematycznym nadrukiem. A może bransoletka z grawerem albo spinki do mankietów? Tutaj wszystko zależy od pomysłowości przyszłej Pary Młodej.

Pamiętajmy jednak, że nie ma konieczności, by jakość specjalnie organizować prośbę o świadkowanie, można zrobić to również podczas zwyczajnego spotkania.

Cicha 23 – wymarzone miejsce na wesele

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł Wam, jeśli zastanawialiście się nad tym, co robi świadek na ślubie lub kto nie może być świadkiem na ślubie kościelnym albo cywilnym.

Organizacja ślubu jest zawsze związana z masą przygotowań, dlatego w takim przypadku pomoc świadków jest nieoceniona. Jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście wybór sali weselnej. Para Młoda szukając wymarzonego miejsca, powinna wziąć pod uwagę swoje oczekiwania, nie zapominając o gościach – w końcu to oni będą bawili się na weselu. Ciekawym rozwiązaniem jest sala weselna pod Warszawą Cicha 23 – to przepiękne miejsce blisko natury, które pomoże stworzyć niepowtarzalny klimat. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób organizujących wesele rustykalne. To idealna przestrzeń, również jeśli planujesz ślub zimą. Warto skorzystać z naszej oferty, jeśli zależy Ci, by ten dzień był niezapomniany!