fbpx

Ślub humanistyczny – Jak zorganizować?

25 stycznia, 2022
Posted in Blog
25 stycznia, 2022 admin

Ślub humanistyczny – Jak zorganizować?

Ślub humanistyczny pozwoli Ci na stworzenie wyjątkowej ceremonii według własnego scenariusza. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą dostosowywać się do religijnych rytuałów, czy norm prawnych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ślubu humanistycznego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny – co to właściwie jest? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ponieważ nie jest to jeszcze zbyt popularna forma zawierania małżeństwa w Polsce. Jak w takim razie wygląda relacja ślub humanistyczny a prawo? Tak jak wspominaliśmy, ślub nie ma skutków prawnych, ale jest osobistą przysięgą. Najważniejsze są uczucia i autentyczność Młodej Pary.

Ceremonia humanistyczna organizowana jest zgodnie z poglądami oraz wartościami narzeczonych. Cały przebieg może być zaplanowany przez małżonków według ich wizji. W naszym kraju ślub humanistyczny często zawierają pary o różnych narodowościach. Nie jest wymagany konkretny strój na tę uroczystość, a Państwo Młodzi mają dużą dowolność, jeśli chodzi o sposób organizacji uroczystości. Pierwszy ślub humanistyczny miał prawdopodobnie miejsce w Szkocji w 2005 roku.

Humanizm

Przy okazji warto wyjaśnić, czym jest humanizm – to pozwoli Wam jeszcze lepiej zrozumieć ideę ślubu humanistycznego. Jest to postawa życiowa, która opiera się na założeniu, że prawem i obowiązkiem człowieka jest samodzielne kształtowanie życia i nadawanie mu sensu. Bardzo istotna jest dla humanistów etyka oraz najnowsze osiągnięcia w nauce. Wartościami humanistów są empatia, szacunek oraz współczucie. Zależy im na tworzeniu świata, w którym panuje szczęście.

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Jeśli interesuje Cię ślub humanistyczny, musisz wiedzieć również, kto go udziela. W zasadzie może to być każdy – przyjaciel, rodzic, brat, czy też ciocia. Osoba udzielająca takiego ślubu określana jest jako celebrans. Jakimi powinna wyróżniać się cechami? Warto, by miała dobrą dykcję i potrafiła wczuć się w podniosłą atmosferę ceremonii.

Ceremonie propagowane są przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. To organizacja, która służy pomocą oraz wsparciem ideologicznym w trakcie tego rodzaju wydarzeń.

Ślub humanistyczny – scenariusz

Decydując się na ślub humanistyczny, możecie ułożyć własny scenariusz. To jeden z większych atutów całego przedsięwzięcia. Macie możliwość stworzenia własnej przysięgi, w której powiecie o swoich uczuciach oraz o tym, co Was połączyło. W ten sposób ceremonia nabiera indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. Podczas zaślubin goście mogą poznać historię Waszej miłości, co pozwoli im na jeszcze głębsze przeżycie tego ważnego dla Was dnia.

Przysięga

Ślub humanistyczny daje możliwość stworzenia autentycznej ceremonii. Własnoręcznie napisana przysięga pozwala powiedzieć o tym, co naprawdę ważne. Często młodzi stresują się tym momentem, ponieważ zależy im, by zrobić jak najlepsze wrażenie – jest to całkowicie naturalne. Jednak najważniejszy jest zawsze szczery przekaz oraz to, co naprawdę czujecie.

Rytuały

Poza tradycyjną wymianą obrączek, można zaplanować także symboliczne rytuały, takie jak ceremonia zapalania świecy albo przewiązanie rąk wstęgą oraz wiele innych. Wszystko zależy od kreatywności Pary Młodej. Ślub humanistyczny pozwala pod tym względem na dużą swobodę.

Aranżacja miejsca

Jeżeli chodzi o aranżację miejsca, to zazwyczaj stawia się konstrukcję, wyglądem zbliżoną do ołtarza, czasem czerwony dywan. Wszystko jednak zależy od upodobań przyszłych małżonków. Podczas ślubu humanistycznego nie jest konieczna obecność świadków, choć narzeczeni mogą się na nią zdecydować. Podobnie jest z podpisaniem aktu ślubu i wymianą obrączek – to nieobowiązkowe elementy ceremonii, ale jak najbardziej możliwe.

Gdzie można zorganizować ślub humanistyczny?

Kolejną kwestią jest wybór miejsca ceremonii ślubnej. Tutaj również wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Możecie zorganizować ją w lesie, na plaży, w ogrodzie, czy nawet na statku. Jeżeli marzycie o ślubie i weselu w otoczeniu natury, sala weselna pod Warszawą Cicha 23 jest dla Was idealnym rozwiązaniem. Urządzicie tutaj niezapomniane wesele rustykalne lub w innym, wymarzonym przez siebie stylu. To wspaniałe miejsce, w którym zaplanujesz także ślub zimą. Jest świetną opcją dla wymagających osób, którym zależy na nietuzinkowym wystroju oraz niepowtarzalnym klimacie.

Jaki jest koszt ślubu humanistycznego?

Planując tę niezwykłą ceremonię, musimy również wiedzieć, ile kosztuje ślub humanistyczny. Tutaj wiele zależy od przyszłych małżonków. W przypadku, gdy chcą połączyć go ze ślubem cywilnym, sama opłata za akt ślubu wyniesie 84 zł. Jeśli zdecydują się na ślub w plenerze, muszą wpłacić do Urzędu Stanu Cywilnego dodatkowo 1000 zł. Wówczas po złożonej przez Młodą Parę przysiędze, urzędnik opuszcza ceremonię, a małżonkowie kontynuują ślub humanistyczny.

Reszta kosztów zależna jest od sposobu organizacji wesela. Ślubu humanistycznego może udzielić nam każdy, choć niektórzy decydują się na profesjonalnego celebransa, którego wynajęcie zaczyna się od około 1000 złotych. Istnieją firmy, które zapewnią organizację ślubu od A do Z – od dekoracji, przez wybór menu, oprawy muzycznej i innych elementów. Wówczas musimy liczyć się z tym, że koszt będzie nieco wyższy. Na takie rozwiązanie decydują się przeważnie osoby, które nie mają czasu na zajmowanie się przygotowaniami do ślubu. Większość osób samodzielnie wybiera kwiaty, zaproszenia i winietki, a także DJ-a lub orkiestrę. Z tego powodu budżet na ślub humanistyczny może być bardzo zróżnicowany.

Zaplanuj wymarzoną ceremonię

W dzisiejszych czasach panuje coraz większa dowolność, jeśli chodzi o organizację ślubu. Nie każdy chce zawierać ślub kościelny, czy cywilny. Z naszego artykułu mogliście dowiedzieć się, czym jest ślub humanistyczny i jak go zorganizować. Z tej alternatywy chętnie korzystają osoby, które nie lubią utartych ścieżek i schematów i zależy im, by zorganizować wydarzenie według własnej wizji. Ślub humanistyczny pozwala na bardzo dużą swobodę, jeśli chodzi o miejsce, przebieg ceremonii i przysięgę oraz inne elementy. Warto dobrze zaplanować każdy szczegół na ten wyjątkowy dzień.

Najważniejsze jest jednak uczucie między dwojgiem ludzi, a tutaj mamy szansę je podkreślić. Taka indywidualnie przygotowana ceremonia z pewnością na długo zapadnie w pamięć Młodej Parze oraz gościom. To przecież moment, w którym przysięgamy drugiemu człowiekowi, że spędzimy z nim resztę życia.