fbpx

Tradycje weselne: czy warto je zachować? Poznaj najpopularniejsze zwyczaje

11 kwietnia, 2023
Posted in Blog
11 kwietnia, 2023 admin

Tradycje weselne: czy warto je zachować? Poznaj najpopularniejsze zwyczaje

Ślub to zawsze wielkie wydarzenie. Związane są z nim różne tradycje weselne, które mogą się różnić w zależności od regionu, czy kraju. Choć kojarzą się z zabawą i zawsze urozmaicają przyjęcie weselne, mają też swoją określoną symbolikę. Sprawdź, jakie zwyczaje są najpopularniejsze i dlaczego warto je kultywować.


Współczesne wesele – tradycje, które warto znać

Ślub i wesele – tradycja związana z tymi wydarzeniami łączy pokolenia. Wzbudza też wiele emocji w całej rodzinie. Gdy zakochani decydują się wreszcie na formalizację swojego związku, chcą, aby ich szczęściem cieszyła się również cała rodzina. Organizacja ślubu i przyjęcia weselnego pochłania często sporo czasu. Choć sam przebieg wesela zmienił się na przestrzeni lat, w dalszym ciągu kultywowane są tradycje związane ze ślubem. Wiele zwyczajów weselnych ma gwarantować nowożeńcom pomyślność i dostatek.  Choć nie wszystkie są równie popularne, lub zależą od konkretnego regionu, w dalszym ciągu polskie tradycje ślubne cieszą się sporą popularnością. Wybór odpowiedniej sali weselnej w Warszawie warto zaplanować wcześniej, by móc uwzględnić wszelkie udogodnienia i atrakcje dla gości.

Zwyczaje weselne w Polsce – dlaczego są ważne?

W niektórych regionach Polski zwyczaje weselne są mocno zakorzenione. Narzeczeni często nie mogą sobie wyobrazić, że wesele mogłoby się odbyć bez tradycyjnych obrzędów czy przyśpiewek. Wierzą, że dzięki nim ich małżeństwo przetrwa długie lata w miłości i harmonii. Niektóre zwyczaje ślubne mają wielowiekową tradycję i były praktykowane nie tylko w dzień ślubu, ale także podczas przygotowań do zaślubin. Wiele z nich wciąż towarzyszy nowożeńcom tuż przed ślubem, a inne w trakcie. Inne uległy modyfikacjom, jednak nadal są obecne i stanowią nie lada atrakcję podczas przyjęcia weselnego.


Popularne tradycje ślubne – błogosławieństwo rodziców

Akceptacja ze strony rodziców i ich zgoda na zawarcie małżeństwa jest ważna dla narzeczonych. Jedną z polskich tradycji weselnych jest błogosławieństwo udzielane przez rodziców dla narzeczonych w dniu ślubu. Najczęściej najbliżsi członkowie rodziny gromadzą się w domu Panny Młodej. Rodzice narzeczonych udzielają zgody na ślub i życzą im szczęścia na nowej drodze życia. Wykonują przy tym znak krzyża przy pomocy gałązki zanurzonej w wodzie święconej. Tradycje ślubne związane z błogosławieństwem od rodziców znane są na całym świecie.


Najciekawsze polskie zwyczaje – sypanie ryżem

Tradycja związana z obsypywaniem nowożeńców ryżem, lub drobnymi monetami również ma długą historię. Według polskich przesądów ślubnych obsypanie świeżo poślubionych małżonków tuż po wyjściu z kościoła ma im zapewnić dobrobyt. W przypadku drobnych monet liczy się również, kto szybciej zbierze je wszystkie. Wygrana osoba będzie odpowiedzialna za finanse w domu.

Symboliczne oczepiny

Najciekawsze polskie zwyczaje wywodzą się jeszcze od pradawnych ludów słowiańskich. Zwyczaj oczepin polegał na symbolicznym ściągnięciu wianka z głowy Panny Młodej i obcięciu jej włosów. Obecnie na weselach panuje zwyczaj związany z rzucaniem welona w stronę niezamężnych kobiet. Ta, która go złapie jako kolejna stanie na ślubnym kobiercu. Odpowiednio duża i pięknie przystrojona sala na imprezę w Warszawie pomoże Ci stworzyć idealny klimat do tego typu zabaw.

Pierwszy taniec nowożeńców

Młoda para rozpoczyna zabawę weselną pierwszym tańcem. Wtedy mają okazję zaprezentować się w pełnej krasie przed  zaproszonymi gośćmi. W dzisiejszych czasach to jeden z ważniejszych elementów wesela. Narzeczeni często korzystają ze specjalnych kursów, na których szkolą swoje umiejętności taneczne. To również dobry moment, by wybrać swoją ulubioną piosenkę, która często kojarzy się z ważnym wydarzeniem w związku – pierwszą randką, pocałunkiem lub oświadczynami.

Powitanie chlebem i solą

Ta tradycja weselna jest popularna w całej Polsce. Symboliczne przywitanie młodych po przybyciu na salę weselną zapewnia nowożeńcom spokój i dostatek. Chleb ma gwarantować bogactwo, a sól odpędzać złe duchy. Ten staropolski zwyczaj często wzbogacony jest jeszcze o alkohol. Nowożeńcy piją kieliszek wódki, a następnie rzucają nim przez prawe ramię – to ma zapewnić szczęście i pomyślność.

Podsumowanie

Tradycje weselne wciąż odgrywają ważną rolę. Niezależnie od tego, czy organizujesz wesele zimą, czy latem, warto uwzględnić je w podczas trwania całej uroczystości. Odpowiednio dobrana i zorganizowana przestrzeń eventowa w Warszawie pomoże Ci zaplanować wszystkie atrakcje dla swoich gości.