fbpx

Profesjonalna sesja fotograficzna – jak zrobić sesję zdjęciową?

29 grudnia, 2022
Posted in Blog
29 grudnia, 2022 admin

Profesjonalna sesja fotograficzna – jak zrobić sesję zdjęciową?

Fotograf nie tylko wie, jak obsłużyć aparat, lecz także potrafi doskonale wybrać miejsce na zdjęcia. Profesjonalna sesja fotograficzna powinna być dopasowana do potrzeb klienta, dlatego warto przygotować bazę kilku lokalizacji, które ułatwią organizację całego przedsięwzięcia.

Przestrzeń z naturalnym światłem to idealne miejsce na zdjęcia ślubne, narzeczeńskie, biznesowe, rodzinne i delikatne kobiece sesje zdjęciowe. Nie można się temu dziwić. W końcu nic nie da tak spektakularnego efektu, jak promienie słońca podczas złotej godziny. Jak zrobić sesję zdjęciową w plenerze?

Wybór miejsca na sesję zdjęciową

Rozpoczynając pracę z klientem, musisz dowiedzieć się, jaki rodzaj sesji chce zamówić. To właśnie od tego czynnika zależy wybór odpowiedniej lokalizacji. Fotografowanie na świeżym powietrzu daje duże możliwości i pasuje praktycznie do każdego typu profesjonalnej sesji fotograficznej. Na początku porozmawiaj z klientami, jaki klimat zdjęć najbardziej ich interesuje. Czy ma to być romantyczna sesja zdjęciowa dla par w stylu boho, czy fotografie biznesowe w industrialnej przestrzeni? Takie kwestie pozwolą Ci zawęzić poszukiwania idealnego pleneru.

Na co zwrócić uwagę, szukając miejsca na profesjonalne sesje zdjęciowe?

Zanim zaproponujesz konkretne miejsce, zapoznaj się z jego możliwościami. Wybieraj lokalizacje mocno zróżnicowane. Pamiętaj, że klienci wymagają kilku, czasami nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu fotografii (zwłaszcza w przypadku sesji typu fashion, prezentujących odzież). Nie możesz cały czas powtarzać tych samych kadrów z jednakowym tłem. Udostępnioną przez nas przestrzeń wykorzystasz w różnych okresach, zarówno w miesiącach wiosenno-letnich, jak i podczas jesiennej sesji zdjęciowej. To bardzo ułatwi pracę, jeśli wykonujesz dużo sesji zdjęciowych w plenerze.

Dużą rolę odgrywają również kwestie techniczne, np. dojazd i zaplecze. Plener na rodzinną sesję zdjęciową, podczas której fotografujesz małe dzieci, powinien dawać przestrzeń na zajęcie się maluchem. Dlatego przed wyborem lokalizacji na profesjonalne sesje zdjęciowe zadaj klientom jak najwięcej pytań, np.:

  • ile osób będzie fotografowanych i czy są wśród nich małe dzieci,
  • jaki klimat zdjęć interesuje klientów,
  • czy są przewidywane zmiany stroju,
  • czy klienci mają własny transport,
  • o jakiej porze będą robione zdjęcia,
  • jak długo ma trwać profesjonalna sesja fotograficzna.

Jak szukać lokalizacji na sesje zdjęciowe w plenerze?

Miejsce na profesjonalne sesje zdjęciowe w plenerze powinno być łatwe do adaptacji i wygodne dla osoby fotografowanej. Jak w ogóle szukać takich miejsc? Najlepiej rozpocząć od przestrzeni zlokalizowanych najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych haseł, które po wpisaniu w wyszukiwarkę pozwolą Ci znaleźć ciekawą przestrzeń:

Jak zrobić sesję zdjęciową w plenerze – podsumowanie

Organizacja profesjonalnej sesji fotograficznej w plenerze to spore wyzwanie. Wiele zależy od miejsca. Warto poznać lokalizację jeszcze przed sesją. Dzięki temu sprawdzisz, jak zachowuje się światło o konkretnej porze dnia, np. gdzie promienie są zbyt intensywne lub gdzie trzeba doświetlić modela. Jeżeli wiesz, jakie możliwości daje Ci przestrzeń, możesz przygotować sprzęt (aparat, dodatkowe baterie i karty pamięci, blendy, lampy błyskowe, różne obiektywy). Dobry fotograf powinien być przygotowany na każdą okoliczność. Wybór miejsca to jeden z kluczowych czynników, który często stanowi klucz do sukcesu. A im więcej unikatowych i zapierających dech w piersiach kadrów, tym więcej klientów.