fbpx

Jak zorganizować ślub w plenerze – cywilny i kościelny 

23 maja, 2022
Posted in Blog
23 maja, 2022 admin

Jak zorganizować ślub w plenerze – cywilny i kościelny

Organizacja ślubu i wesela to niełatwe przedsięwzięcie. Marzy Wam się ślub w plenerze? To pomysł, na który decyduje się coraz więcej par. Może być to piękna i bardzo efektowna uroczystość, jednak przed jej zaplanowaniem warto wiedzieć, jak zorganizować ślub w plenerze. Przygotowania zacznijcie sporo wcześniej, by mieć pewność, że wszystkie elementy tego wydarzenia zostały odpowiednio przemyślane.

W dzisiejszym artykule poruszymy kilka istotnych kwestii, m.in. wybór odpowiedniego miejsca, daty i charakteru uroczystości. Ponadto podpowiemy, jakie są koszty takiego wydarzenia oraz zdradzimy kilka wskazówek organizacyjnych. Przeczytajcie nasze porady i zacznijcie planowanie Waszego wymarzonego dnia!

Ślub cywilny czy kościelny? Jakie czekają Was formalności?

W pierwszej kolejności zdecydujcie, jaki rodzaj ślubu chcecie wziąć. Interesuje Was ślub cywilny w plenerze, czy skłaniacie się ku zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego? Poniżej przedstawiamy, jakie formalności musicie wypełnić w przypadku każdego z nich.

Ślub cywilny w plenerze

Jeśli chcecie wziąć ślub cywilny, plener będzie do tego idealnym miejscem. Na początek musicie złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego wniosek o ślub w plenerze, ustalając przy tym planowaną datę ślubu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku uiszczacie wszystkie niezbędne opłaty i kwestie formalne macie za sobą.

Ślub kościelny w plenerze

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy chcecie wziąć ślub kościelny w plenerze. Wtedy konieczna jest pisemna zgoda biskupa – przesyłacie podanie o zgodę na ślub kościelny poza świątynią. Warto zrobić to już rok wcześniej, bowiem proces rozpatrzenia takiego wniosku zajmuje zwykle sporo czasu. Uzyskanie takiej zgody bywa zwykle dość trudne, ponieważ kościół wymaga przedstawienia poważnych argumentów, dlaczego decydujecie się na takie miejsce uroczystości.

Ślub kościelny w plenerze zdarza się rzadko, ale nie jest niemożliwy do zrealizowania. Jeśli jednak władze kościelne nie wyrażą zgody, zawsze możecie poszukać urokliwej kapliczki w środku lasu czy w innym nastrojowym miejscu i tam zawrzeć związek małżeński.

Gdzie zorganizować swój wymarzony ślub plenerowy?

Po wypełnieniu wszelkich formalności, możecie przejść do nieco przyjemniejszej części przygotowań. Pierwszym krokiem jest wybór miejsca, gdzie chcecie zorganizować swój ślub plenerowy. Nad brzegiem morza, w górach czy może na urokliwej polanie w środku lasu? Zdecydujcie się na miejsce, które jest najbliższe Waszym sercom, gdzie czujecie się najlepiej.

Jeśli jesteście zwolennikami zacisznych i bardzo klimatycznych miejsc z dala od zgiełku miasta, nasza przestrzeń eventowa pod Warszawą to idealna propozycja dla Was. Nastrojowa okolica wśród zieleni oraz dwie stylowe stajnie z palonej cegły – to miejsce, gdzie zorganizujecie niezapomniane wesele. Ręcznie robione meble i światełka roztaczające wokół ciepły blask to coś, co tworzy niepowtarzalny charakter, jakim cechuje się Cicha 23.

Szukacie miejsca, które będzie wszechstronne – blisko natury, a jednocześnie oferujące nowoczesne rozwiązania? Wybór jest oczywisty! Cicha 23 spełni Wasze oczekiwania.

Kiedy to wesele – czyli ustalanie terminu ślubu

Termin wesela to druga najważniejsza kwestia, którą musicie ustalić na samym początku przygotowań. Organizacja ślubu w plenerze w dużej mierze zależy od pory roku i pogody, jaka jest przewidywana tego dnia. Bezpiecznym rozwiązaniem jest lato lub wczesna jesień – wtedy pogoda jest najbardziej stabilna, a na zewnątrz panują przyjemnie temperatury.

Jeśli planujecie ślub zimą lub w inną porę roku, dobrze jest zabezpieczyć się na wypadek deszczu lub niskich temperatur. Mowa tu o takim wyborze miejsca na wesele, by była możliwość przyjęcia gości w zadaszonym, ogrzewanym pomieszczeniu.

Ślub w plenerze – jakie dekoracje będą przydatne?

Dekoracje w dużej mierze zależą od miejsca, jakie wybraliście na ślub w plenerze. Co prawda, natura sama w sobie jest piękna i nie wymaga zbyt wielu ozdób, jednak jest kilka rzeczy, o które warto zadbać.

Jedną z nich jest na pewno miejsce waszej przysięgi małżeńskiej. Zaaranżujcie je tak, jak lubicie lub poproście o poradę osobę, która profesjonalnie zajmuje się przygotowaniem takich uroczystości.

Dobra dekoracja ślubu w plenerze to także kwiaty i zielone rośliny na stołach oraz przy krzesłach przygotowanych dla gości. Możecie również ozdobić ścieżkę prowadzącą do miejsca uroczystości – obsypcie są płatkami róż lub udekorujcie za pomocą jasnych świec ustawionych w drewnianych skrzynkach. Te niewielkie akcenty dekoracyjne sprawią, że całość ceremonii nabierze bardziej uroczystego charakteru.

Menu weselne

Organizacja ślubu cywilnego w plenerze dotyczy również zadbania o poczęstunek dla gości. W plenerze niekiedy trudno o bezpośredni dostęp do kuchni, dlatego warto wynająć firmę cateringową, która dostarczy smaczne jedzenie w trakcie Waszego wesela. Preferowana jest kuchnia lokalna, by w pełni czerpać z plonów natury. Wiejski stół również będzie tam mile widziany.

Ślub w plenerze – cena

Zastanawiacie się, ile kosztuje ślub cywilny w plenerze? Jego cena zależy od kilku czynników. Koszty formalności, które musicie opłacić w urzędzie to ok, 1100 zł. Pozostałe opłaty zależą od tego, jak ma wyglądać ta uroczystość. Czy chcecie wynająć namiot, w którym rozstawione zostaną stoły i krzesła dla gości, czy wystarczy jedynie ustawienie krzeseł. Weźcie pod uwagę również ceny za wypożyczenie ścianki, która może się przydać w trakcie ceremonii zaślubin, a także koszty kwiatów i dekoracji.

Jak widzicie, sporo kwestii finansowych składa się na ślub w plenerze. Cena zależy od różnych składowych. Jeśli jest taka potrzeba, warto jednak zainwestować, by później z radością wspominać Wasz piękny dzień.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Poza tym, jak zorganizować ślub cywilny w plenerze od podstaw, przypominamy jeszcze o kilku wskazówkach, które warto umieścić na swojej liście przygotowań.

Transport dla gości

Upewnijcie się, że Wasi goście mają czym dojechać w ustalone miejsce wydarzenia. Jeśli nie, warto zamówić transport, który zawiezie ich na Wasze wesele lub odwiezie z niego po zakończonej uroczystości.

Zabawy weselne

Planując ślub cywilny w plenerze, miejsca na zabawy będziecie mieć mnóstwo. Przygotujcie ciekawe rozrywki dla gości – wspólna integracja na pewno przyniesie wiele radości.

Co na niepogodę?

Pogoda to jedna z tych rzeczy, których nie da się przewidzieć długoterminowo. Warto zatem przygotować się wcześniej, by w razie deszczu goście nie mokli na zewnątrz. Jednym z pomysłów jest wynajęcie namiotu, gdzie ustawicie stoły – wtedy wszyscy będą mogli się schronić przed deszczem, nie przerywając uroczystości. W razie, gdyby wieczorem się ochłodziło, warto zaopatrzyć się również w lekkie koce, które goście mogą sobie zarzucić na ramiona, by nie zmarznąć.

Ochrona przed owadami

Spraye przeciwko owadom lub świeczki odstraszające komary to kolejne rzeczy, o których warto pamiętać przygotowując wesele w plenerze. Niestety latem, na terenach blisko wody lub lasu, obecność owadów jest nieunikniona. By nie zepsuły Wam świetnej zabawy, dobrze mieć w zanadrzu preparaty, które skutecznie je odstraszą.

Cicha 23 – idealne miejsce na ślub w plenerze

Dziś podaliśmy Wam wskazówki, jak zorganizować ważne wydarzenie w życiu, jakim jest wejście w związek małżeński. Od Was zależy, na jaki ślub w plenerze się zdecydujecie – kościelny czy cywilny. W obu tych przypadkach warto jednak pamiętać o wszystkich krokach, które trzeba podjąć, by ten dzień stał się najważniejszym momentem w Waszym życiu.

Cicha 23 to sala weselna pod Warszawą, gdzie znajdziecie wszystko, czego potrzeba do zorganizowania idealnego ślubu w plenerze. Mnóstwo zieleni, klimatyczne sale z duszą oraz nastrojowy klimat. Pozwólcie nam uświetnić dzień Waszego ślubu, a my dołożymy wszelkich starań, by te chwile na zawsze pozostały w Waszej pamięci.