fbpx

Jak zorganizować chrzciny, by zapadły w pamięć na długo?

12 maja, 2023
Posted in Blog
12 maja, 2023 admin

Jak zorganizować chrzciny, by zapadły w pamięć na długo?

Chrzest jest najważniejszym sakramentem w życiu katolików oraz niepowtarzalną okazją do świętowania w gronie bliskich. Jak zorganizować chrzciny, by odpowiednio uczcić ten wielki dzień? Planowanie uroczystości jest złożonym procesem – oprócz daty i miejsca chrztu rodzice muszą zadbać m.in. o oprawę wizualną, wyżywienie oraz zabawy dla gości. Z tego względu warto zacząć przygotowania odpowiednio wcześnie. W artykule podpowiadamy, jakie kwestie trzeba uwzględnić podczas organizacji chrzcin.

Organizacja chrzcin – lista gości, wybór miejsca i daty

Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić przed organizacją chrzcin, jest data uroczystości. Chrzest święty zazwyczaj odbywa się w pierwszym roku życia dziecka, najczęściej w wybraną niedzielę w okolicach południa. Jeśli planujesz uroczystość na świeżym powietrzu, warto rozważyć miesiące wiosenne lub letnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by chrzciny odbyły się jesienią lub zimą.

Kiedy wybierzesz już datę, ustal liczbę gości. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wybrać odpowiedni lokal. Możesz zdecydować się na organizację przyjęcia w domu, restauracji lub wynajętej sali. Pierwsza opcja, choć jest najmniej kosztowna, wiąże się z czasochłonnymi przygotowaniami i sprzątaniem. Warto więc zorientować się, które obiekty są wolne w wybranym terminie. Pamiętaj, że Twoja wymarzona restauracja lub sala na imprezę w Warszawie może być mocno rozchwytywana w okresie wakacyjnym – nie zostawiaj rezerwacji na ostatnią chwilę.

Menu oraz oprawa wizualna uroczystości

Jeśli organizujesz chrzciny w domu, z wyprzedzeniem zaplanuj, co zaserwujesz gościom, jak przyozdobisz wnętrza i kup niezbędne rzeczy. Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego robić samodzielnie. Aby ułatwić sobie organizację chrzcin, zamów catering z obsługą kelnerską, tort z cukierni, a ozdoby ogranicz do kwiatów. W przypadku, gdy uroczystość odbywa się w restauracji lub sali, planowanie będzie mniej skomplikowane. Wystarczy, że omówisz szczegóły z obsługą: wybierzesz ciepłe dania, przekąski i napoje oraz przedstawisz swoje oczekiwania dotyczące ustawienia stołów. Możesz oczywiście zamówić dekoracje okolicznościowe, które dodadzą przestrzeni odpowiedniego klimatu. Rodzice najczęściej decydują się na kwiaty, ozdobne serwetki i personalizowane winietki utrzymane w jasnej kolorystyce. Ważną kwestią są też zaproszenia na ceremonię – zadbaj, by były spójne estetycznie z wystrojem sali, w której odbędzie się uroczystość.

Gry i zabawy, czyli jak urozmaicić chrzciny

Jak zorganizować chrzciny w restauracji lub domu, by goście dobrze się bawili? Oto kilka pomysłów na urozmaicenie uroczystości, które spodobają się najmłodszym i starszym członkom rodziny:

  • kreatywne zajęcia z animatorką dla dzieci, np. skręcanie zwierzątek z balonów,
  • quiz dotyczący malucha i rodziców (Kto najczęściej usypia dziecko? Ile ważyło w dniu narodzin? Jaka jest jego ulubiona przytulanka?),
  • pamiątkowa księga gości, w której każdy może zostawić swój ślad.

Warto zaplanować także rodzinną sesję zdjęciową. Fotografie z tego ważnego wydarzenia staną się wspaniałą pamiątką na całe życie. Jeśli zależy Ci na pięknych okolicznościach, wyszukaj wcześniej kameralne miejsce na sesję zdjęciową w Warszawie.

Chrzest a prezenty i pamiątki dla gości

Chrzciny oznaczają mnóstwo prezentów dla malucha, a często także rodziców. Jeśli zależy Ci, by ojciec i matka chrzestna oraz inni goście nie wydawali pieniędzy na nietrafione upominki, zaproponuj im, co może przydać się dziecku. Mogą to być dobrej jakości akcesoria, zabawki, ubranka, a także kosmetyki do pielęgnacji. Jeśli nie chcesz się narzucać, najlepiej porusz ten temat, gdy rodzina sama zacznie dopytywać o pomysły na prezent z okazji chrztu.

Zastanawiasz się, jak podziękować rodzinie, w szczególności matce i ojcu chrzestnemu, za przybycie na uroczystość i wspólne świętowanie chrztu? Dobrym pomysłem jest symboliczny podarunek, np. w postaci magnesów z wizerunkiem dziecka, personalizowanych słodyczy, świeczek czy ręcznie wypisanych podziękowań w ozdobnych słoiczkach. To miły gest, który na pewno zostanie pozytywnie odebrany.

Jak zorganizować chrzciny? Podsumowanie

Organizacja chrzcin nie należy do łatwych zadań, jednak przy odrobinie wysiłku i planowania na pewno uda Ci się wyprawić udaną uroczystość, która na długo zapadnie w pamięć gościom. Najważniejsze aspekty, o których musisz pamiętać, to termin i lokalizacja imprezy, menu oraz oprawa wizualna i atrakcje dla rodziny. Pamiętaj, by nadmiernie się nie stresować, ponieważ nastrój rodziców ma duży wpływ na atmosferę podczas przyjęcia.

Jeśli szukasz urokliwego miejsca na imprezy okolicznościowe w Markach, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Cicha 23. Działamy jako sala weselna Warszawa, ale organizujemy także mniejsze uroczystości, takie jak chrzciny, komunie czy imprezy firmowe.