fbpx

Jak usadzić gości na weselu?

4 października, 2022
Posted in Blog
4 października, 2022 admin

Jak usadzić gości na weselu?

Przygotowania do ślubu i przyjęcia weselnego wymagają wiele czasu. Jest mnóstwo kwestii, które trzeba przemyśleć, m.in. jak usadzić gości na weselu, jaki rodzaj dekoracji wybrać czy na którego fotografa warto się zdecydować. My w dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się ułatwić decyzję dotyczącą jednego z tych dylematów, przed którymi stają przyszli Państwo Młodzi.

Podpowiemy, jak usadzić gości weselnych, jakie rodzaje usadzenia są najczęściej spotykane oraz poruszymy temat stołów na weselu – lepsze będą okrągłe czy prostokątne? Jeśli Wy również zastanawiacie się nad odpowiedzią na te i inne pytania, koniecznie przeczytajcie poniższe akapity! Czeka tam na Was mnóstwo przydatnej wiedzy. Zapraszamy!

Jaki rodzaj stołów wybrać do usadzenia gości?

Zanim rozplanujecie, jak usadzić gości przy stole weselnym, warto zastanowić się, jaki rodzaj stołów chcecie wykorzystać. To zależy od Waszej wizji, ale również od wielkości i układu sali weselnej, na której planujecie zorganizować przyjęcie. Zwykle układ stołów uzależniony jest również od kształtu tych mebli – bardziej podobają Wam się stoły okrągłe czy prostokątne?

W przypadku okrągłych stołów najczęściej wybieranym układem ich jest nieregularne rozstawienie. Muszą stać w odpowiedniej odległości, by goście nie mieli problemu z przejściem pomiędzy nimi. Przy stołach okrągłych zwykle mieści się mniej osób niż przy tych prostokątnych. Jednak taki układ bardziej zachęca do nawiązywania relacji i prowadzenia swobodnej rozmowy, bowiem każdy z gości siedzących przy stole widzi jednocześnie wszystkich współtowarzyszy. Jak usadzić gości weselnych przy okrągłych stołach? Najlepiej tak, by znali się lub byli w podobnym wieku – w ten sposób łatwiej będzie im znaleźć wspólny język i miło spędzić czas w swoim towarzystwie.

Z kolei stoły prostokątne możecie ustawić w układzie T lub U, w zależności od tego, jaki rozkład ma sala. Tworząc jeden lub kilka rzędów z pewnością wszyscy goście będą mieli wygodną przestrzeń do siedzenia, a na sali zostanie jeszcze sporo miejsca na wyznaczenie części do tańca i zabaw weselnych. Zastanawiacie się, jak usadzić gości weselnych przy prostokątnych stołach? Najlepiej ograniczyć liczbę osób, które będą siedziały plecami do siebie oraz wyeksponować stół Pary Młodej, tak, by nikt go nie zasłaniał podczas tej uroczystości.

Kwestie związane z układem stołów warto również omówić z obsługą miejsca, w którym organizujecie przyjęcie. Wyjątkowa sala weselna pod Warszawą, jaką jest Cicha 23 to miejsce, które dopasuje się do Waszych potrzeb. Zaadaptujemy nasze wnętrza tak, jak chcecie, dzięki czemu możecie dowolnie wybrać kształt stołów dla gości. Zarówno okrągłe, jak i prostokątne będą wyglądały pięknie w naszych klimatycznych salach. 

Jak usadzić gości na weselu? Kilka możliwości do wyboru

Przygotowując przyjęcie weselne warto z pewnym wyprzedzeniem zaplanować to, jak usadzać gości przy stole. Do tych najbardziej ogólnych zasad zaliczamy to, żeby sadzać obok siebie gości w podobnym wieku oraz nie łączyć osób, które nie pałają do siebie sympatią. To pozwoli uniknąć niechcianych nieporozumień i zapewni wszystkim dobrą atmosferę. Warto również zaplanować, by członkowie rodzin siedzieli niedaleko siebie. Czasem Państwo Młodzi decydują się, by po jednej stronie sali przygotować miejsca dla rodziny Panny Młodej, a po drugiej dla bliskich Pana Młodego.

Innym stosowanym rozwiązaniem dylematu, jak usadzić gości przy stole weselnym, jest taki układ osób, by na przeciwko siebie siedziały pary, które się dobrze znają. Oczywiście nie zapominajcie też o niezmiennej zasadzie, która mówi o naprzemiennym usadzeniu. Zaplanujcie to tak, by kobiety siedziały pomiędzy mężczyznami i na odwrót.

Stół Pary Młodej – jak usadzić przy nim gości weselnych?

Pora przejść do najważniejszego stołu na sali czyli miejsca, gdzie będą siedzieli Państwo Młodzi. Warto pamiętać, że Panna Młoda powinna siedzieć zawsze po prawej stronie Pana Młodego. A co z pozostałymi osobami? Jak usadzić gości weselnych przy tym stole? Istnieją dwie najpopularniejsze zasady. Tradycja mówi, że w najbliższym sąsiedztwie Młodej Pary powinni siedzieć rodzice, chrzestni i dziadkowie, a więc najbliższa rodzina. Jak usadzić rodziców na weselu? Przyjmuje się, że tutaj bywa różnie. Obok Panny Młodej może usiąść ojciec męża, a przy boku Pana Młodego – mama jego żony. Jeśli taki układ będzie mało komfortowy, Małżonkowie usadzą swoich rodziców przy swoim boku.

Jeśli jednak Para Młoda woli, by to ich znajomi zajęli miejsca najbliżej nich, też jest taka możliwość. W tym przypadku obok Nowożeńców powinni znaleźć się świadkowie oraz ich osoby towarzyszące i inni goście weselni, z którymi Państwo Młodzi mają najlepszy kontakt. Jak zatem usadzić świadków na weselu? Podobnie jak w przykładzie z rodzicami – świadek obok Panny Młodej, a świadkowa przy boku Pana Młodego. Innym rozwiązaniem jest usadzenie świadków po odwrotnych stronach stołu. Pamiętajcie, że w tej kwestii ostateczna decyzja zawsze należy do Was. Najważniejsze, byście czuli się komfortowo w towarzystwie gości, którzy zajmą miejsca obok Was.

Jak znaleźć swoje miejsce na sali weselnej?

Warto również zaplanować, jak ułatwić gościom odnalezienie ich miejsc. Dobrym pomysłem jest ponumerowanie stołów, ustawiając na nich poszczególne numery. Przy wejściu na salę możecie postawić tablice, gdzie będzie wypisana lista gości przypisana do konkretnego stołu. W ten sposób wszyscy bez problemu odnajdą swoje miejsce.

Innym sposobem jest ustawienie winietek z imieniem i nazwiskiem gościa przy talerzyku. W ten sposób każdy będzie wiedział, że usiadł w odpowiednim miejscu i wszyscy goście szybko zajmą miejsca, które zaplanowali dla nich Państwo Młodzi. To zasada, która sprawdzi się zarówno planując to, jak usadzić gości na weselu przy okrągłych, jak i prostokątnych stołach. 

Pozostaje jeszcze kwestia najmłodszych uczestników przyjęcia. Jak usadzić dzieci na weselu? Warto przygotować dla nich osobny stół, przy którym będą mogły wspólnie spędzić czas w swoim towarzystwie. To z pewnością sprawi wiele radości, zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Mamy nadzieję, że wiecie już, jak usadzić gości na weselu. Przemyślcie tę kwestię z wyprzedzeniem, by zaplanować najlepszy układ miejsc na sali. W razie potrzeby, obsługa Cichej 23 z przyjemnością służy radą i wsparciem dotyczącym organizacji przestrzeni na sali weselnej jak i wokół niej. Oprócz wesel działamy również jako przestrzeń eventowa pod Warszawą – przekonajcie się, jak wiele wartościowych wydarzeń jesteśmy w stanie wspólnie zorganizować!